Bip

DZIECI MŁODSZE (3-4 LATKI)

DRODZY RODZICE , KOCHANE DZIECI

W związku  z  zaistniałą  trudną  dla  nas  wszystkich  sytuacją , pragniemy  utrzymywać  z  Wami  kontakt poprzez  stronę internetową naszego przedszkola.  Informujemy, że w każdym  tygodniu  będziemy  zamieszczać  na  tej stronie  różne  materiały i propozycje  zabaw oraz ćwiczeń do zrobienia w domu. Mamy nadzieję , że  szybko  pozbędziemy  się  tego  koronawirusa  i  niedługo znowu  spotkamy  się  w  przedszkolu.
        Pozdrawiamy  wszystkich  rodziców  a  dzieciom  przesyłamy  buziaki.

WASZE  PANIE  Z  PRZEDSZKOLA

Tydzień XIV – Planujemy letnie podróże – zajęcia zdalne

1. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej pt.: " Na wakacje ruszać czas" i nauka na pamięć jednej (wybranej) zwrotki utworu.

Za dni kilka - o tej porze będę witać polskie morze.

Bo najbardziej mi się marzy, żeby bawić się na plaży.

A ja chciałbym dotknąć chmury i dlatego jadę w góry.

Razem z mamą, razem z tatą w górach lubię spędzać lato.

Ja na morze nie mam czasu, wolę jechać het - do lasu.

I tam z dziadkiem zbierać grzyby albo w rzece łowić ryby.

Dla mnie to najlepsza pora, żeby wskoczyć do jeziora.

Nie chcę w upał chodzić w góry, wolę jechać na Mazury.

Morze, góry, las i rzeka, wszystko to już na nas czeka.

Bo zaczęło się już lato, jedźmy mamo, jedźmy tato.

1. Słuchanie opowiadania H. Łochockiej pt.: " Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele" i rozmowa kierowana przez rodzica na temat treści utworu. Uświadomienie dzieci, kiedy nie wolno kąpać się w morzu (gdy jest czerwona flaga, są wysokie fale, po zmroku, gdy nie ma dorosłego itd...). Warto wspomnieć dziecku, jak ważną rolę pełni ratownik na kąpielisku.

„Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele […]”

Elemelek stał z walizką, spoglądając na to wszystko. A ze bardzo był zdziwiony, więc rozstawił nóżki obie, kręcił łebkiem w różne strony i rozdziawiał krótki dziobek. Sam do siebie przy tym gadał: – Strasznie jest to morze duże! Deszcz tu wielki chyba padał ze trzy lata albo dłużej. Jak też ono szumi, śpiewa… Za tą plażą widzę drzewa, więc wynajmę pokój w listkach. Niech zostanie tam walizka, a ja zaraz włożę nowy zgrabny kostium kąpielowy. Smukłe mewy z piórkiem białym spadły z szumem jak latawce i na falach się huśtały jakby właśnie na huśtawce. Wróbel w modnym swym kostiumie pręży łapki tak jak umie, poprzez plażę mknie wytrwale i też skacze już na fale, aby ich spienione grzbiety pohuśtały go. Oj, rety! Jak tu mokro! Ile piany! Kto tak pryska? To bałwany! Bałwan duży z drugim, małym, Elemelka wnet porwały, zakręciły, zamoczyły. Taki prysznic nie jest miły dla małego wróbelaska. Więc zawołał: – Jeśli łaska, odsuń no się, mój bałwanie. Niech pan bałwan już przestanie i popłynie w inną stronę. Ach, ratunku, gwałtu! Tonę! Smukłe mewy z piórkiem białym usłyszały, podleciały i wróbelek rozkrzyczany wyłowiony został z piany. Na swych skrzydłach srebrnych, prostych śmigłe mewy go uniosły i złożyły w dołku z piasku, gdzie zaprzestał wreszcie wrzasków. – Panie wróblu, jak tak można? Trzeba z wolna i z ostrożna wchodzić w wodę, bo źle bywa, jeśli się nie umie pływać. Ucz się w płytkiej pływać wodzie; udzielamy lekcji co dzień.

Hanna Łochocka Źródło: H. Łochocka, „Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”(fragment) [w:] „O wróbelku Elemelku”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1997, s. 50–51

1. Składanie papierowej łódki techniką origami. Doskonalenie sprawności manualnej.

1. Nauka piosenki pt.: " Lato na dywanie".

I. Wysłało po nas lato swój dywan latający.

Dmuchnęło ciepłym wiatrem, ogrzało buzię słońcem.

Drzewami zaszumiało, ptakami zaśpiewało

i nasze ukochane wakacje zawołało.

Ref. Lato, lato, lato - lato baw się z nami.

Lato, lato, lato - bądźmy kolegami.

Lato, lato, lato - lato z przygodami.

Obiecaj, że zawsze zostaniesz już z nami.

II. Będziemy w morzu pływać i w piłkę grać na plaży.

Piosenki razem śpiewać i razem w nocy marzyć.

I co dzień na dywanie będziemy razem latać,

do wszystkich najpiękniejszych zakątków tego świata.

1. Ćwiczenia dla dzieci - prawidłowa postawa. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.

1. Rozwiązywanie zagadek - " Co kojarzy się z wakacjami?"

Duża i dmuchana, bardzo kolorowa.

Hop! Do góry lubi latać, to piłka... (plażowa).

Zamek z piasku z nią zbudujesz, chociaż cała plastikowa.

Po zabawie - obok grabek w wiaderku się chowa...(łopatka).